Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cum era odat

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
mma




Mesaje : 89
Puncte : 199
Reputatie : 7
Data de inscriere : 05/06/2010

cum era odat Empty
MesajSubiect: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 5:48 pm

Sansa multor sportivi din generatia veche a fost aceea de a
incepe practicarea artelor martiale intr-o epoca in care nu exista internet, in
care spiritul mercantil si materialismul exacerbat existau doar la un orizont
ceva mai indepartat in care idealismul inca nu era ceva desuet si bineinteles
intr-o epoca in care oamenii comunicau mult mai mult tete-a-tete, decat prin
intermediul telefonului mobil sau al messengerului.
Putem numi acea perioada "epoca romantica" a artelor martiale din
Romania, in care toti mergeau la sala de antrenament cu gandul la vechii
samurai, impulsionati fiind de filmele cu Bruce Lee si Chuck Norris,
impresionati si totodata implicati in cele mai mici detalii ale etichetei, atat
in dojo cat si in societate, singurul scop al antrenamentelor fiind acela de a
se perfectiona si de a deveni adevarati maestri de arte martiale.
Din nefericire, evolutia artelor martiale in Romania a fost si ea influentata de
evolutia societatii romanesti post decembriste, ceea ce a dus la o scadere a
interesului tineretului pentru arta, in mod special, odata cu cresterea
interesului pentru violenta, in general.



Asa ca pacat de cei care au surse de informare si nu se informeaza aproape DELOC... cum era odat Icon_sad
Rusinos sa faci ceva si sa nu ai habar despre ceea ce faci....
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: odată,candva   cum era odat Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 9:13 pm

OSU !
au fost frumoase inceputurile Smile filmele vizionate pe la toate teatrele(papusi,dramatic,muzical) si nu numai,au avut o mai mare mediatizare decat in zilele de azi,functiona mai bine ''telefonul fara fir'' decat acum cand exista tehnica mult mai avansata,acum 20 de ani practicarea unei arte martiale se facea de placere,de a cunoaste ceva nou,eram precum un ''aspirator''in a învăţa tehnica cat mai multă plus ca mai practicam si individual acum marea majoritate(nu toti) vin mai mult sa invete cateva miscari si lovituri si sa se dea ''rotund'' in fata anturajului,se uita de esenta artei martiale in sine, putini stiu si ceva teorie,antrenamentul nu incepe si nu se termina in dojo,fara studiu individual cei care vor sa faca performanta nu vor reusi,ramane la atitudinea fiecaruia ce vrea sa faca...
Sus In jos
mma




Mesaje : 89
Puncte : 199
Reputatie : 7
Data de inscriere : 05/06/2010

cum era odat Empty
MesajSubiect: mma   cum era odat Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 11:19 pm

Ai foarte ,foarte mare dreptate...traim niste vremuri grele in care se uita tot ce este bun..lumea a devenit superficiala si ignoranta...asta se va resfrange asupra celor tineri..Eu sper ca cei care vin la mine in sala sa invete ceva din esenta kyokushinului..Pacat de cei care sunt tineri....ma uit la ei si ii vad fara nici o vlaga,fara nici o ambitie ...niste sclavi ai calculatorului si ai placerilor usoare...Pacat.
Inca o data ai foarte mare dreptate..
Vedem...poate reusim sa adunam niste oameni de valoare care sa duca mai departe kyokushinul

Osu!
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: odata,candva   cum era odat Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 1:55 pm

Vina nu este a lor Sad ,este a societatii în care trăim,pe vremea mea erau multe activitaţi sportive(între scoli),fotbal,volei handbal,baschet,cros,saritura în lungime...etc.se socializa mult mai mult decat acum,era manifestarea sportiva''Daciada'' dacă nu ai uitat,activităţi care te impulsionau,era o competiţie continuă între noi colegii,fiecare vroia sa fie mai bun decat ceilalţi.
Acum...,orele de sport se efectuează mai mult cu scutiri medicale sau prin baruri si ne mai miram de ce copii sunt bolnavi,obezi...,cand ai auzit ultima oara de motto-ul ''men sana in corpore sana'' de unde tineri sanătoşi cand ei stau in fata calculatorului pana işi deformeaza coloana vertebrala.
Revenind la arte marţiale,acum scopul este mai mult competiţional si sa uitat partea interioara,spirituală.
KYOKUSIN-UL a fost cea mai tare organizaţie de arte marţiale din lume,pană la decesul lui sosai,dar ''hrăpăreţii''au separat-o de nu mai stii nimic,exemple sunt si la noi să nu uităm ce monopol a pus bulearca pe iko lui,anca pe partea ei

OSU !
Sus In jos
mma




Mesaje : 89
Puncte : 199
Reputatie : 7
Data de inscriere : 05/06/2010

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeVin Iul 30, 2010 9:34 pm

mda..cam asa
Doar de noi depinde..eu am facut kyokushin singur multi ani..tot din cauza asta.Chiar daca am luptat in diferite sisteme de lupta tot in spiritul kyokushin m-am antrenat. Sunt de parere ca mai putin conteaza organizatia din care faci parte daca te antrenezi cum trebuie,fara sa tii cont de jocurile de culise a unor persoane interesate doar de burta lor.Acuma ce sa zic..sunt constient ca multi care pozeaza in mari karateka se aciueaza pe langa cate o federatie doar din dorinta de a obtine si ei cate ceva..(bani de la elevi,un nume,un anumit statut printre oamenii cu care interactioneaza etc.)
Am intalnit o gramada de persoane care nu au habar de kyokushin sau de alte arte martiale ,nu au avut in viata lor o lupta si pozeaza in super sensei..Problema este ca sunt si crezuti de alte gaste..care devin la randul lor ca si super senseiul cu pricina.Mai cunosc multi impostori care isi pun pe burta centuri cu dani si mint cu nerusinare in ideea de a strange elevi cat mai multi..dar si astia au priza la public deoarece in sala condusa de ei este o atmosfera de delasare si fiecare face ce vrea(lumea cam asta vrea..sa fie mintita).Daca vin intr-o sala in care se munceste si se transpira imediat vor da bir cu fugitii si vor inventa o gramada de motive:ca s-au accidentat,ca au programul incarcat,ca nu-i bun antrenorul,ca au invatat tot ce era de invatat si tot felul de motive invocate..ascunse sub o lene de nedescris. Dar sa trecem peste toate astea si sa ne vedem de treaba noastra...
Osu!
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeDum Aug 01, 2010 1:08 am

corect
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeMar Aug 17, 2010 3:03 pm

hmm...
din generatia tanara nu are nimeni nimic de adaugat,de intrebat,pacat, sunt multe de povestit
scratch
Sus In jos
nasote




Mesaje : 1
Puncte : 1
Reputatie : 0
Data de inscriere : 15/09/2010

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeMier Sept 15, 2010 11:29 pm

mihai69vio a scris:
hmm...
din generatia tanara nu are nimeni nimic de adaugat,de intrebat,pacat, sunt multe de povestit
scratch
nu pot spune ca fac parte din generatia tanara, dar imi place sa zic ca sunt tanar, cel putin in mma, cu siguranta sunt un bebelus; nu vreau sa intaresc punctul vostru de vedere despre the new generation, dar liberul arbitru exista si fiecare e liber sa aleaga drumul in viata, iar parerile despre drumul ales sunt subiective.Eu as vrea sa spun ca este un exemplu negativ ptr aceasta arta toate acele gasti de luptatori care comit numai ilegalitati, iar o parte din cei care fac arte martiale o fac doar ptr acest lucru.
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 4:13 pm

Sa comentez si eu putin.
Vina e a societatii in care traim,asa e.Dar, va contrazic in ce priveste activitatile din scoala care exista.Sunt competitii sportive pe toata perioada anului scolar.Nu stiu ce fac colegi de la alte scoli,dar eu stiu ce fac eu ca prof de ed. fizica.Sunt competitii de fotbal,handbal,baschet si volei,crosuri,tetratlon,etc.Astea toate la noi in scoala si intre scolile de cartier.Iar la mine la ora scutitii medical vor sa faca ora de sport.Asa ca sunt si scoli unde se munceste si unde copiii vor sa faca sport chiar daca nu vor.
In ce priveste KYOKUSHINUL de azi.....;si eu m-am lasat tot din cauza unui antrenor....Acum incerc sa ma adun si sa vad daca mai pot face ceva..... scratch
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 4:14 pm

Sa ma corectez:elevii scutiti vor sa faca ora chiar daca nu pot.Scuze de greseala.
Sus In jos
mma




Mesaje : 89
Puncte : 199
Reputatie : 7
Data de inscriere : 05/06/2010

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 5:32 am

asa e pisicutzo...cum spui..dar sa stii ca este o exceptie in ceea ce spui tu.Nu peste tot este la fel.
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeSam Noi 13, 2010 11:53 pm

Very Happy
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeDum Feb 13, 2011 4:03 pm

...pisikutzo...asa o fi cum spui tu,cu toate ca cel putin eu nu vad astfel de manifestari la" scoala 24" (a fost o tipa Gabi prof. de sport care prin vara a facut cateva antrenamente de handbal) si nu cred ca se joaca fotbal ,tenis,volei,baschet in sala pe care o au...,am fost inteles gresit,gandul meu era in alt sens...sensul de promovare...cati elevi se promoveaza in sportul de performanta de catre profesorul de sport,cati antrenori din diferite discipline chema-ti la ore sa va observe elevii cu aptitudini,pe cati dintre elevi ii indrumati spre o anumita disciplina sportiva...sunte-ti calificati sa le descoperiti unele inclinatii spre o anumita disciplina...aici este problema ... Shocked ...in concluzie totul se rezuma tot la ...bani...,la cum sunteti platiti ,va faceti serviciul tot asa ...deci vina este a societatii in care traim...pa... Sad Sad
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeDum Feb 13, 2011 5:00 pm

Maiiiiiiiiiii!!!Nu se rezuma totul la bani.
Hai sa-ti dau un exemplu:am preluat o clasa de-a 5-a la care sunt si diriginta.In momentul cand am preluat-o, din 23 elevi,21 faceau deja sport de performanta.Nu stiu ce stii tu de alte scoli.Dar la noi la scoala vin de la toate ramurile sportive sa faca selectii.Vin antrenori din tot Galatiul chiar si de haltere,caiac,etc.Nu numai de fotbal,handbal,volei,baschet.La noi in scoala se face si sah,si go.
Asa ca daca vrei sa-ti faci meseria.....,ti-o faci si fara bani prea multi.De ex.un prof de sport pe cls I-IV e platit ci 6-7 mil.Dar daca vrea sa-si faca meseria si-o face. Wink
Sus In jos
energyc_boy

energyc_boy


Mesaje : 43
Puncte : 48
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/02/2011
Varsta : 44

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeLun Feb 14, 2011 5:12 am

Smile ce dicutii aprinse aici Cool
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 1:46 am

Evil or Very Mad ...ai dreptate energyc_boy...urmeaza si repriza a 3 cat de curand ...o seara buna de sf. valentin... jocolor
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 6:45 pm

Nu-i asa???? Wink Wink Wink
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeMier Feb 16, 2011 6:57 pm

scratch
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeJoi Feb 17, 2011 3:47 pm

Vio,ai promis ca-mi dai ceva!!??!!Sau nu am inteles eu bine?!? Rolling Eyes Rolling Eyes Mai astept....Dar timpul e scurt.Spune daca nu poti sa ma reorientez Rolling Eyes
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 2:51 am

Sad sunt racit de aceea nu am venit miercuri...iar din cauza stii tu cui ...nu-mi permit sa iau legatura cu tine ca sa nu ai probeme,uite maine lucrez sunt de zi scap la 19 unde te pot gasi ? sa-ti dau ce am vorbit ...imi pare rau dar eu te servesc cu cea mai mare placere...daca poti suna-ma...maine !!!...noapte buna...
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 1:59 pm

Bine.Am inteles.Uite o lasam pe luni la sala.Dar vii doar daca nu esti racit.Ca nu vreau sa ma imbolnavesc.
Sanatate multa iti doresc.Sa te faci bine repede.Ca avem stagiu. bounce bounce bounce
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeSam Feb 19, 2011 2:17 am

Da pisikutzo vin luni , ma mai lasat putin (raceala) numai ca beleleleeeeee se tin de mine scai , ...am intrat in una de nu stiu cum o sa ies...
Noapte buna... Crying or Very sad
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeSam Feb 19, 2011 9:57 pm

Cum ai intrat, banuiesc ca la fel o sa iesi. Wink
Sus In jos
pisikutza

pisikutza


Mesaje : 81
Puncte : 93
Reputatie : 4
Data de inscriere : 30/10/2010
Varsta : 46

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeDum Feb 20, 2011 4:50 pm

Fa si tu o limonada buna:"Cand viata arunca in tine cu lamai.....,fa limonada!!!"
Sus In jos
mihai69vio




Mesaje : 77
Puncte : 82
Reputatie : 1
Data de inscriere : 20/07/2010
Varsta : 54
Localizare : galati

cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitimeDum Feb 20, 2011 7:43 pm

scratch asta-i belea curata , fa-mi cunostinta cu un politai... affraid
Sus In jos
Continut sponsorizat





cum era odat Empty
MesajSubiect: Re: cum era odat   cum era odat Icon_minitime

Sus In jos
 
cum era odat
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Discutii Generale :: Discutii-
Mergi direct la: